Ką reikia žinoti ir kada verta pradėti galvoti apie tiksliąją žemdirbystę?

Ką reikia žinoti ir kada verta pradėti galvoti apie tiksliąją žemdirbystę?

2023 05 19

XXI amžiaus žemės ūkio gamyba siekia maksimaliai padidinti derlių ir pagerinti jo kokybę, tuo pačiu sumažinant išlaidas laikantis aplinkosaugos reikalavimų. Ūkininkai vis labiau domisi tiksliuoju ūkininkavimu, kaip optimizuoti darbą ūkyje technologijų pagalba.

Tikslioji žemdirbystė – kas tai yra?

Tikslioji žemdirbystė yra visapusiška ūkininkavimo sistema, kuri pritaiko atskirus žemės ūkio technologijos elementus prie besikeičiančių sąlygų konkrečiose lauko dalyse, atsižvelgiant į esamą augalų išsivystymo būklę ar dirvožemio savybes. Reikalingi duomenys gaunami ir apdorojami naudojant itin išvystytas navigacijos ir IT technologijas, tokias kaip lygiagretaus vairavimo programa telefonui ir kitos inovacijos.

Kompiuteriniu ūkininkavimu siekiama efektyviai valdyti gamybos procesus, siekiant didesnio ir geresnės kokybės derliaus, kartu mažinant darbo ir kito pobūdžio sąnaudas, o svarbiausia – mažinant aplinkos užterštumą. Tikslusis ūkininkavimas atitinka Europos žaliojo kurso keliamus reikalavimus/tikslus ir yra tvarios žemės ūkio gamybos priemonė, kuria siekiama sumažinti trąšų ir augalų apsaugos produktų vartojimą.

Tiksliosios žemdirbystės pagrindas – informacijos apie augalų ir aplinkos charakteristikų kintamumą gavimas. Šie duomenys renkami naudojant modernią palydovinę ir kompiuterinę valdomą įrangą, o vėliau analizuojami specialia programine įranga.

Informacija gaunama iš daugybės šaltinių – lauko matavimų, dirvožemio derlingumo nustatymo, prietaisų su jutikliais veikimo, nepilotuojamų skraidančių objektų panaudojimo su specialia augalų būklę fiksuojančia kamera ir daug kitų nuolat tobulėjančių inovacijų.

Remiantis surinktais duomenimis, sudaromas lauko žemėlapis, kuriame pateikiama informacija apie dirvožemio ir augalų savybes, kenkėjus, derlių ir meteorologinius parametrus.

Svarbiausi tiksliojo ūkininkavimo elementai yra kintamo tankumo sėja ir augalų apsaugos produktų bei trąšų įterpimas reikiama doze būtent ten, kur reikia (kelių centimetrų tikslumu). Tam naudojamos žemės ūkio mašinos su GPS ir kompiuterine įranga.

Naujų technologijų naudojimo žemės ūkyje nauda

Tiksliosios ūkininkavimo technikos diegimas atneša naudos tiek pačiam ūkiui, tiek natūraliai aplinkai. Ūkininkas turi galimybę maksimaliai išnaudoti savo laukų potencialą ir padidinti derlių bei pagerinti jo kokybę. Tuo pačiu metu jis visiškai kontroliuoja pasėlius.

Skirtingas agrocheminių medžiagų dozavimas leidžia sutaupyti pinigų, o tuo pačių mažiau daryti įtakos aplinkai. O lygiagretaus vairavimo sistemų naudojimas, pasitelkiant GPS, sumažina degalų sąnaudas darbų metu ir suteikia galimybę atlikti procedūras esant sudėtingoms oro sąlygoms ar sutemus. Dėl to ūkininkavimas pagal tikslią sistemą padidina konkurencingumą ir gamybos efektyvumą, o tai reiškia ir didesnes pajamas.

Tikslus trąšų ir augalų apsaugos produktų naudojimas yra naudingas aplinkai ir žmonių sveikatai. Cheminių junginių perteklius nesikaupia pasėliuose ir nepatenka į vandens telkinius bei dirvožemį. Be to, jis neleidžia substratui sumenkti.

Žingsnis po žingsnio: tikslusis ūkininkavimas ūkyje

Tiksliojo ūkininkavimo technikos diegimas neturi būti siejamas su didžiulėmis finansinėmis išlaidomis ir inovacine revoliucija ūkyje. Iš pradžių galima įvesti tik kai kuriuos elementus. Tikslusis ūkininkavimas turi daug aspektų, todėl nebūtina investuoti į naujas technologijas iškart.

Tyrinėkite lauko informaciją

Pirmas žingsnis įgyvendinant tiksliąją žemdirbystę – tiksliai nustatyti auginimo plotą ir ištirti dirvožemį pagal pH ir maistinių medžiagų gausą. Tokias paslaugas teikia specializuotos įmonės, naudodamos GPS technologiją ir kitą įrangą (pvz., elektromagnetinius skaitytuvus).

Išmatavus laukus ir ištyrus dirvožemio mėginius, sudaromi dirvožemio gausumo ir kintamumo žemėlapiai, kurie leidžia tiksliai planuoti agrotechninius apdorojimus, priklausomai nuo pasėlių rūšies.

Tik turėdami ir analizuodami šią informaciją galėsite savo ūkyje nuveikti išties daug ir visus ištekliu panaudoti kaip įmanoma efektyviau, o tai savo ruožtu atsidėkos jums gausiu derliumi ir didesniu pelnu.