Ekologinis ūkininkavimas: kas tai ir kokie reikalavimai?
Ekologinis ūkininkavimas: kas tai ir kokie reikalavimai?
2023 01 04Ekologinis ūkininkavimas yra alternatyva tradicinei žemdirbystei ir ūkininkavimui, pagrįsta gamtos ištekliais ir aplinkai nežalingais metodais. Tai tik labai glausta santrauka, kas yra ekologinis ūkininkavimas, nes ekologinė žemės ūkio plėtra yra daug platesnė sąvoka. Perskaitę šį įrašą sužinosite, kas yra ekologiško maisto gamyba ir kokie yra ekologinio ūkininkavimo privalumai.
Kas yra ekologinis ūkininkavimas?
Galima sakyti, kad ekologinis ūkininkavimas yra tiesiog gamtos išteklių naudojimas ekologiškam maistui gaminti, tačiau šis apibrėžimas nėra labai išsamus. Ekologinis ūkininkavimas, pagrįstas natūraliais procesais, visų pirma turėtų remti biologinę įvairovę, taip pat gaminti žemės ūkio produktus ekologišku būdu, užtikrinant tvarumą augalų ir gyvūnų auginime. Visa tai apibrėžia ekologinio ūkininkavimo taisyklės.
Ekologinis ūkininkavimas – privalumai ir trūkumai
Pagrindinis ekologinio ūkininkavimo pranašumas visų pirma yra... natūralumas. Ekologinėje žemdirbystėje tiek pasėliai, tiek gyvuliai yra įvairinami pagal rūšis, o tai leidžia užtikrinti uždarą organinių medžiagų cirkuliaciją. Dėl to ekologinis ūkis yra savarankiškas ir jo ekosistema neturi įtakos žemės ūkio plotų degradacijos procesui. Be to, dėl natūralios kilmės trąšų gerėja pasėlių kokybė.
Kalbant apie ekologinio ūkininkavimo trūkumus, statistiniai duomenys rodo, kad tam pačiam kiekiui pasėlių natūraliais metodais užauginti reikia daug daugiau žemės naudojimo nei vykdant tradicinį ūkininkavimą. Kai kurie šaltiniai taip pat nurodo, kad ekologinis ūkininkavimas, palyginti su tradiciniu ūkininkavimu, gerokai užteršia požeminį vandenį azoto junginiais.
Trąšų naudojimas ekologinėje žemdirbystėje
Tinkamas tręšimas vaidina svarbų vaidmenį ekologinėje žemdirbystėje. Jei norime, kad mūsų pasėliai būtų ekologiški, būtina pasirūpinti, kad tokios pagrindinės trąšos kaip mėšlas, srutos ar kompostas turėtų kuo daugiau mineralinių medžiagų ir būtų pakankamai derlingos. Norint tai pasiekti, vertėtų naudoti natūralius medžiagų apykaitos procesus palaikančius preparatus. Tokios priemonės pavyzdys galėtų būti biopreparatas, skirtas natūralioms gyvulinės kilmės trąšoms apdoroti.
Be natūralių ūkyje gaminamų trąšų, ekologinėje žemdirbystėje naudojamos ir vadinamosios papildomos trąšos. Tai mineralinės trąšos (bazaltas, gipsas, medžio pelenai ir kt.), organinės trąšos (kiaušinių lukštai, pjuvenos ar medžio žievės), taip pat dumblas ir nuosėdos iš natūralių vandens telkinių.
Taip pat verta visapusiškai išnaudoti dirvožemyje esančius mineralus ir junginius, pavyzdžiui, fosforą. Tam tikslui galima naudoti preparatus, kurie gali natūraliai padidinti fosfatų koncentraciją, taigi teigiamai veikti augalų augimą.
Ekologinė gyvulininkystė
Gyvūnų mityba ekologiniame ūkyje yra pagrįsta savo ūkyje pagamintų pašarų naudojimu, nes tik tada esame tikri, kokia yra jų sudėtis ir savybės. Renkantis gyvūnus reikia atkreipti dėmesį į tuos, kurie užtikrina patenkinamą produkcijos lygį. Taip pat svarbūs veiksniai yra gera sveikata, ūkio pašarų naudojimo būdas ir pan.
Svarbi ir gyvulių kilmė – jie turėtų būti įsigyti iš sertifikuotų ūkių. Prisiminkime ir tinkamas sąlygas, ekologišką mitybą ir nuolatinę sveikatos kontrolę be naudojamų antibiotikų ir kitų, galutinio gaminio kokybei kenkiančių medicininių preparatų.
Ekologinis augalų auginimas
Vienas iš pagrindinių ekologinio ūkininkavimo elementų yra sėjomaina. Tai pakaitiniu sodinimu pagrįsta sistema, leidžianti palaikyti optimalų humuso lygį, išvengti ligų ir kovoti su piktžolėmis. Šis apdorojimas taip pat pagerina vėlesnių pasėlių kokybę ir apsaugo dirvą nuo erozijos ir ligas sukeliančių kenkėjų.
Be to, augalija ekologinėje žemdirbystėje auginama nedideliuose sklypeliuose mozaikinėje sistemoje, atskirtuose natūraliais medžių dangalais, kurie tuo pačiu suteikia prieglobstį laukiniams gyvūnams ir vabzdžiams. Be to, augindami augalus ekologiškai, nepamirškite apie tinkamą laistymą ir jų tręšimą.
Norėdami užsiimti ekologiniu ūkininkavimu, turėtumėte kasmet (taip pat ir 2023 metais) domėtis taisyklių atnaujinimais, pakeitimais, reformomis ir pan. Reikalavimai ekologiniam žemės ūkiui nuolat tobulinami, kad mes ir mūsų vaikai galėtų gyventi kaip įmanoma švaresnėje aplinkoje.